Skaldowie
SKALDOWIE



SKALDOWIE

Skaldowie powstali w Krakowie latem 1965 r. Oficjalnie zespół zadebiutował na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki w październiku 1965 r., zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego. Podobny sukces grupa powtórzyła na III i IV Krakowskiej Giełdzie Piosenki utworami: "Jutro odnajdę ciebie" i "Niepotrzebne słowa" z tekstami L.A.Moczulskiego (kierownika literackiego grupy).
Od tego momentu rozpoczyna się pasmo sukcesów Skaldów: na IV KFPP Opole 1966r. grupa zdobywa pierwsze miejsce w " Koncercie Młodości, a następnie wygrywa finał Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku. W tym samym roku ukazuje się ich pierwsza płyta długogrająca "Skaldowie" oraz biorą udział w TV cyklu A. Osieckiej i A. Sławińskiego "Listy śpiewające".
Rok 1968 Skaldowie rozpoczynają udziałem w filmie "Kulig" a w marcu nagrywają drugą płytę długogrającą "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Następnie wyjeżdżają na pierwsze zagraniczne turnee do ZSRR. Już w kraju biorą udział w Festiwalu Opolskim i Plebiscycie Zespołów Młodzieżowych o Złotą Kotwicę Sopockiego lata 1968. Nagrywają też trzeci, niezwykły album "Cała jesteś w skowronkach". Niezwykły, bo wypełniony właściwie samymi hitami (m.in. Utwór tytułowy; "Króliczek"; "Medytacje wiejskiego listonosza"; "Bas"; "Wieczór na dworcu w Kansas City", "Prześliczna wiolonczelistka").
W 1970 r. Skaldowie nagrywają rewelacyjny album "Od wschodu do zachodu słońca". Trzy miesiące później nagrywają kolejny album "Ty", a podczas VIII KFPP w Opolu 1970 r., nagrodę dziennikarzy zdobywa piosenka śpiewana wspólnie z Ł. Prus " W zółtych płomieniach liści " do słów A.Osieckiej. Lata 1971 i 1972 upływają zespołowi na koncertach w Wielkiej Brytanii, NRD i RFN ( m.in. na XX letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium ) oraz na nagrywaniu dwóch Longplay'ów, przebojowego "Wszystkim zakochanym" i dziś już kultowego, przesyconego muzyką progressywnego rocka " Krywań, Krywań ".
W roku 1975 zdobywają jedną z trzech głównych nagród na XIII KFPP w Opolu piosenką "Życzenia z całego serca", a także odbywają serię koncertów z okazji 10-lecia istnienia zespołu. W następnym roku ( 1976 ) zespół nagrywa dwa kolejne albumy" Szanujmy wspomnienia" i "Stworzenia świata część druga". Ten drugi ma być kontynuacją drogi muzycznej wytyczonej przez LP "Krywań, Krywań".
Kolejne płyty zespołu to: "Rezerwat miłości" (1979 r.) i "Droga ludzi" (1980 r.), przygotowana na zamówienie z okazji letniej Olimpiady w Moskwie (1980 r.). Również z tej okazji Skaldowie wyjeżdżają na koncerty do ZSRR. Natomiast już w kraju przygotowują podwójny LP "Zostaw to młodszym", który jednak nigdy się nie ukaże.
Nagrywają też znakomity spektakl " Pieśń nad pieśniami, czyli Ballada człowieka o miłości " z muzyką Jacka Zielińskiego do słów Wiesława Dymnego. Pod koniec roku zespół ponownie udaje się na turnee, tym razem do USA, gdzie zastaje ich stan wojenny. Andrzej Zieliński postanawia zostać w Ameryce, a pozostali muzycy z czasem kolejno wracją do Polski. Skaldowie przestają istnieć.
W roku 1987 Jacek Zieliński reaktywuje zespół w składzie: J.Zieliński (voc, tp. viol, keyb); K.Ratyński (bg, voc); J.Tarsiński (g, voc); Grzegorz Górkiewicz (keyb) i Wiktor Kierzkowski (dr) "Nowi" Skaldowie wydają płytę "Nie domykajmy drzwi" (1989 r.), a w 1990 r. Jacek Zieliński za własną kompozycję "Harmonia świata" zdobywa na XXVI KFPP w Opolu drugie miejsce (pierwszego nie przyznano) w Konkursie "Premiery - Opole 90". Choć zespół ciągle koncertuje (w składzie z Janem Budziaszkiem i Andrzejem Zielińskim) i nagrywa nowe utwory, to nie wydaje płyty z premierowym materiałem. Co prawda w 2000 r. ukazuje się solowy album "Znów od zera" A. Zielińskiego, którego w kilku utworach wspierają wszyscy Skaldowie, lecz są to nagrania z 1996 roku. Rok 2000 jest bardzo udany dla formacji, m.in. wielki koncert "Skaldowie Plus Przyjaciele" z okazji 35-lecia istnienia grupy z udziałem orkiestry, chóru, angielskich muzyków oraz zaproszonych gości. Ukazują się wreszcie na CD wszystkie płyty zespołu, a także wychodzi pięknie wydana ich trzypłytowa "Antologia". Kolejne lata upływają zespołowi na koncertach w kraju i za granicą m.in. w słynnej nowojorskiej „Carnegie Hall”. W roku 2004 ukazuje się znakomita książka poświęcona zespołowi, aut. Andrzeja Icha „Skaldowie, Historia i muzyka zespołu” (Bernardinum, 2004).
Koncertem na krakowskim Rynku w noc sylwestrową 2004/5 Skaldowie rozpoczęli przewidziane na 2006 r. obchody jubileuszu 40-lecie istnienia. Z tej okazji na jesieni w planach specjalne koncert w Krakowie, Warszawie i Nowym Sączu., a także nagranie w studiu S-4 Radia Kraków najnowszej płyty. Pierwszej od 16 lat i to w podstawowym składzie z Andrzejem Zielińskim, które specjalnie na jej nagranie przyleciał z USA.



powrót





   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl