Shazza
ShazzaSHAZZA

Shazza karierę rozpoczynała pod koniec lat 80. w zespole Toy Boys. W 1993 roku rozpoczęła karierę solową. Wtedy to na rynku pojawiła się jej pierwsza solowa kaseta Sex Appeal. W tym samym roku wydała kolejną Jambalaya Mix. Prawdziwy sukces przyszedł w roku 1994. Do sklepów trafił wówczas album Baia Bongo z tytułowym hitem, który utorował Shazzie drogę do tytułu królowej disco polo. Nakładem firmy Blue Star w 1995 roku wydała album Egipskie noce. Na tej płycie pojawił się z kolei mega hit Bierz co chcesz. Album ten przyniósł też przeboje, takie jak Miłość i zdrada, Tak bardzo zakochani i Egipskie noce. Podobnie jak Baiao Bongo pokrył się on platyną. W 1996 roku wydała płytę Noc róży, na której znalazły się przeboje Noc róży, Ktoś połączył nas (duet z członkiem zespołu Mazowsze Normanem Kalitą) i Nieba smak. W tej ostatniej na gitarze zagrał (znany i ceniony w świecie muzyki pop, współpracujący np. z Kayah, Edytą Górniak, Robertem Janowski, Robertem Jansonem, De Su, Ryszardem Rynkowskim i Kasią Nosowską) Michał Grymuza. Ze względu na to, iż poziomem znacząco odbiegał od typowej stylistyki disco polo, nie sprzedał się tak dobrze jak dotychczasowe płyty Shazzy i zyskał jedynie status złotej płyty. W 1996 roku na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu arystka zdobyła Złoty Pierścień za wykonanie piosenki Nie żałujcie serca dziewczyny z repertuaru Anny Jantar.
W marcu 2000 znalazła się na okładce i pictorialu magazynu Playboy, a jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła temu czasopismu ogromny sukces wydawniczy. Wtedy też podpisała kontrakt z koncernem fonograficznym Pomaton EMI. Był to przypadek precedensowy. Nigdy wcześniej artysta nurtu disco polo nie był związany kontaktem z tak potężnym wydawcą. Współpraca ta zaowocowała wydaniem w lutym 2001 albumu Jestem sobą. Piosenki na tę płytę napisała i chórki do nich zaśpiewała Kasia Klich, producentem całości był znany w polskiej branży muzycznej Mieczysław Felecki. Na płycie tej znalazły się ponadto dwa covery: Zośka grupy Piersi i Yes Sir, I Can Boogie z rep. Baccary (w polskiej wersji językowej).
Shazza w swoim dorobku ma 4 złote płyty i 2 platynowe. Jej płyty sprzedały się oficjalnie w nakładzie ponad 500 tys. egzemplarzy, nielegalnie sprzedano prawdopodobnie dwa razy więcej.


powrót