Shazza
ShazzaSHAZZA

Shazza karierę rozpoczynała pod koniec lat 80. w zespole Toy Boys. W 1993 roku rozpoczęła karierę solową. Wtedy to na rynku pojawiła się jej pierwsza solowa kaseta Sex Appeal. W tym samym roku wydała kolejną Jambalaya Mix. Prawdziwy sukces przyszedł w roku 1994. Do sklepów trafił wówczas album Baia Bongo z tytułowym hitem, który utorował Shazzie drogę do tytułu królowej disco polo. Nakładem firmy Blue Star w 1995 roku wydała album Egipskie noce. Na tej płycie pojawił się z kolei mega hit Bierz co chcesz. Album ten przyniósł też przeboje, takie jak Miłość i zdrada, Tak bardzo zakochani i Egipskie noce. Podobnie jak Baiao Bongo pokrył się on platyną. W 1996 roku wydała płytę Noc róży, na której znalazły się przeboje Noc róży, Ktoś połączył nas (duet z członkiem zespołu Mazowsze Normanem Kalitą) i Nieba smak. W tej ostatniej na gitarze zagrał (znany i ceniony w świecie muzyki pop, współpracujący np. z Kayah, Edytą Górniak, Robertem Janowski, Robertem Jansonem, De Su, Ryszardem Rynkowskim i Kasią Nosowską) Michał Grymuza. Ze względu na to, iż poziomem znacząco odbiegał od typowej stylistyki disco polo, nie sprzedał się tak dobrze jak dotychczasowe płyty Shazzy i zyskał jedynie status złotej płyty. W 1996 roku na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu arystka zdobyła Złoty Pierścień za wykonanie piosenki Nie żałujcie serca dziewczyny z repertuaru Anny Jantar.
W marcu 2000 znalazła się na okładce i pictorialu magazynu Playboy, a jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła temu czasopismu ogromny sukces wydawniczy. Wtedy też podpisała kontrakt z koncernem fonograficznym Pomaton EMI. Był to przypadek precedensowy. Nigdy wcześniej artysta nurtu disco polo nie był związany kontaktem z tak potężnym wydawcą. Współpraca ta zaowocowała wydaniem w lutym 2001 albumu Jestem sobą. Piosenki na tę płytę napisała i chórki do nich zaśpiewała Kasia Klich, producentem całości był znany w polskiej branży muzycznej Mieczysław Felecki. Na płycie tej znalazły się ponadto dwa covery: Zośka grupy Piersi i Yes Sir, I Can Boogie z rep. Baccary (w polskiej wersji językowej).
Shazza w swoim dorobku ma 4 złote płyty i 2 platynowe. Jej płyty sprzedały się oficjalnie w nakładzie ponad 500 tys. egzemplarzy, nielegalnie sprzedano prawdopodobnie dwa razy więcej.


powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl