Papa Dance
Papa DancePAPA DANCE

Papa Dance początkowo był tylko eksperymentem założycieli grupy Sławka Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego. Zespół powstał w 1984 roku i z pomocą wokalisty Grzegorza Wawrzyszaka rozpoczął nagrania. Zaczęło się od "W 40 dni dookoła świata" i "Ordynarnego faulu". Na potrzeby teledysków do wokalisty dołączono dwóch muzyków, a pierwszy skład grupy tworzyli: Grzegorz Wawrzyszak (wokal), Marek Karczmarek (klawisze) i Tadeusz Łyskawa (perkusja). Wtedy jeszcze grupa działała pod nazwą Papa Dock. Niedługo potem zespół zmienił nazwę na Papa Dance, a ich pierwsze przeboje zostały bardzo dobrze przyjęte. Grupa zaczęła myśleć już wtedy o występach na żywo, dlatego do składu dołączono dwóch nowych muzyków: Kostka Yoriadisa i Krzysztofa Kasprzyka. Grupa nagrała następnie kolejne hity: "Kamikaze wróć", "Pocztówka z wakacji", "Panorama Tatr" czy "Te głupie strachy".
Latem 1985 roku wyszła debiutancka płyta grupy zatytułowana "Papa Dance", a jesienią zespół nagrał dla zachodnioniemieckiej firmy Norton singla z niemiecką i angielską wersją przeboju "Kamikaze wróć". Również jesienią na polskim rynku muzycznym ukazała się kaseta magnetofonowa z częścią materiału z pierwszej płyty i trzema nagraniami, które nie wyszły wcześniej na żadnym nośniku.
Po półtora roku działalności założyciele zespołu rozwiązali go, po czym powstał duet Papa Dance New Sound, w skład którego weszli Paweł Stasiak i Kostek Yoriadis. Grupa zyskała popularność dzięki utworom "Naj Story", "Miłość z walkmana", "O-la-la" i "Ocean wspomnień". Następnie wydano płytę "Poniżej Krytyki", a kilka miesięcy później z grupy odszedł Kostek Yoriadis.
Pod koniec 1986 roku powstał trzeci skład Papa Dance. Od tej pory tworzyli go Paweł Stasiak (wokal), Jacek Szewczyk (gitara solowa), Waldemar Kuleczka (gitara basowa), Konstanty Dinos (instrumenty klawiszowe), Andrzej Zieliński (instrumenty klawiszowe) i Tadeusz Łyskawa (perkusja). Grupa bardzo szybko zdobyła popularność wśród nastoletniej publiczności, dzięki takim przebojom jak: "Maxi singiel", "Nasz Disneyland" czy "Nietykalni". Zespół koncertował w Związku Radzieckim, gdzie między innymi wziął udział w festiwalu polskiej piosenki w Witebsku. W 1990 roku materiał z płyt winylowych ukazał się na płycie CD jako jeden z pierwszych polskich kompaktów - "Nasz Ziemski Eden".
Pod koniec 1989 i w 1990 roku grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych, głównie w klubach polonijnych. W tym czasie z zespołu odszedł Jacek Szewczyk, a zastąpił go grający wcześniej w Lady Pank Edmund Stasiak. W USA Papa Dance wydali swój pierwszy składankowy album "The Best of Papa Dance vol. 1", po czym grupa się rozpadła. Pierwszą próbę reaktywacji Papa Dance podjął w 1999 Grzegorz Wawrzyszak. Zakończyła się ona wydaniem tylko jednego singla "Panorama Tatr '99". Drugą, już bardziej udaną, próbę podjął trzeci skład - reaktywowany w roku 2001. Dzięki temu w 2002 ukazał się singiel "Wszystko się zdarzy na plaży", a rok później wydano składankę największych przebojów grupy "Złota Kolekcja - Naj Story" , zawierającą jedno premierowe nagranie - "Zwykła historia". W 2005 roku ukazało się wydawnictwo "1 000 000 fanek nie mogło się mylić!", do którego dołączono płytę z nowymi wersjami największych hitów grupy z lat 80. Największe jak dotąd przeboje zespołu to "Czarny śnieg" ,"Gdzie one są?", "Bez braw na finał" i "Ale afera". W 2007 roku na rynek trafiła reedycja albumu "1 000 000 fanek..." wzbogacona o 6 remiksów oraz trzy teledyski.
Pod koniec listopada 2007 Papa Dance zmienił nazwę na Papa D. Zespół zakończył współpracę z perkusistą Tadeuszem Łyskawą i współzałożycielem grupy - Mariuszem Zabrodzkim. Obecnie Papa D. tworzą Paweł Stasiak, Jacek Szewczyk, Waldemar Kuleczka, Marcin Tywoniuk i Dariusz Piskorz.

 powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl