Koń Polski
Koń PolskiKOŃ POLSKI

Koń Polski powstał w 1985 r w środowisku akademickim Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie z inicjatywy Leszka Malinowskiego - autora większości tekstów i szefa zespołu.
Na I Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie kabaret otrzymał nagrodę GRAND PRIX. Później wielokrotnie nagradzany na wielu przeglądach i festiwalach . Oprócz nagród na "Pace" otrzymał między innymi "Złotą Szpilkę" Lidzbarskich Biesiad Satyry i Humoru , nagrodę główną Ogólnopolskich Targów Kabaretowych "Otaka" we Wrocławiu , pierwsze miejsce Festiwalu Osobliwości Kabaretowych "Foka" w Warszawie oraz prestiżową Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznaną przez Urząd Rady Ministrów i jury , w którym zasiadali m.in. Andrzej Wajda i Andrzej Łapicki , nagrodę "Andrzeja" przyznaną przez wrocławski kabaret "Elita" a także "Hanysa" - nagrodę przyznaną przez kabaret "Rak" z Rudy Śląskiej.
Latem 1996 r , na świnoujskiej FAMIE kabaret otrzymał nagrodę II Programu Telewizji Polskiej uroczyście wręczoną przez Ninę Terentiew.. Od tego czasu grupa na stałe współpracuje z telewizyjną "dwójką" . Ponadto Koń Polski ma na koncie cykle scenek i programów rozrywkowych dla I Programu Telewizji Polskiej ( m.in. cykl pt. "Koń-serwa Śniadaniowa"}oraz dla "Naszej Telewizji" i Canal Plus .
Członkowie zespołu brali udział w dwóch serialach telewizyjnych wg scenariusza Leszka Malinowskiego: "Badziewiakowie" i "Skarb Sekretarza".
Kabaret Koń Polski uprawia satyrę obyczajową i polityczną podaną w oryginalnej formie i stylu .
W ciągu kilkunastu lat działalności przez kabaret przewinęło się kilkadziesiąt osób, wśród których szczególnie zapisali się Małgorzata Franek {obecnie Malinowska), Celina Monikowska Martini, Piotr Kryszan, Jan Martini, Roman Franczak, Mieczysław Giedrojć i inni. W tym czasie powstało kilkadziesiąt skeczy i piosenek ,takich jak : "Wybory", "Ufok", "No i co", "Jak się cieszę ,że cię widze", "Zrzekanie się nagród", "Sąd nad Jerzym Badziewiakiem" ,"Lekcje języka", "Stasiek Górecki -kickbokserzy", "Komórkowcy", "Manewry Nato", "Hela i Marian", piosenki - "Miasteczka", "Witaj Europo", "Majkel", "Country po polsku", "Podmoskiewska Wieczerza"...

 powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl