Kayah
KAYAH



KAYAH

Kayah zadebiutowała w drugiej połowie lat 80., współpracując z formacjami reggae Rastar i Zgoda. W 1985 roku uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz. Trzy lata później na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham zaśpiewała piosenkę "Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem", za którą otrzymała nagrodę specjalną tej imprezy. W tym samym roku ukazał się solowy album artystki, "Kayah". Specyficzny klimat panujący wtedy w polskim showbiznesie spowolnił nieco jej karierę, dlatego też lata 1988-1994 stanowiły dla Kayah okres wzmożonej pracy u boku innych muzyków - do współpracy zaprosili ją między innymi Stanisław Soyka, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski, zespół De Mono. W 1995 roku na rynku ukazała się płyta "Kamień", w nagraniu której udział wzięli między innymi Krzysztof Pszona, Filip Sojka, Jose Tores, Artur Affek, Krzysztof Herdzin i Marek Podkowa. Longplay został świetnie przyjęty zarówno przez krytyków i tzw. branżę, jak i przez publiczność. Autorka pisząc i nagrywając materiał udowodniła, że ma jasną wizję tego, co chce osiągnąć i dzięki temu jej utwory fascynowały stylistyczną konsekwencją i pomysłowymi rozwiązaniami. Rok 1996 to czas zasłużonego triumfu: Kayah została uhonorowana prestiżową nagrodą "Fryderyka" dla najlepszej polskiej wokalistki oraz tytułem Indywidualności Roku, przyznanym przez Telewizję Polską. Swoją pozycję na rynku artystka umocniła trzecim krążkiem, "Zebra" wydanym w 1997 roku. Promowana teledyskami do piosenek "Supermenka" oraz "Na językach", płyta szybko zyskała status "platyny". W tym czasie wokalistka zdobyła cztery kolejne "Fryderyki" i otrzymała propozycję prowadzenie własnego programu w telewizji. Rok później Kayah zdecydowała się na współpracę z Goranem Bregoviciem. Dzieło "Kayah i Bregović" okazało się ogromnym sukcesem wokalistki i do połowy 2000 roku znalazło ponad 600 tysięcy nabywców. Album otrzymał Fryderyka jako najlepszy w 1999 roku, teledysk "Prawy do lewego" został Teledyskiem Roku, a Kayah dostała Fryderyka '99 w kategorii Wokalistka Roku. Potwierdzeniem popularności albumu był wrześniowy koncert Kayah i Gorana, na który przyszło się bawić ponad 60 tysięcy osób. Powodzenie płyty w Polsce skłoniło do zaprezentowania jej w dziewięciu innych krajach europejskich, m.in. we Włoszech.
Wydany w 2000 roku album "Jaka ja Kayah" stanowił kolejny artystyczny i komercyjny sukces. We wrześniu 2002 Kayah nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim utwór "Dobry potwór nie jest zły" który promuję płytę "Poczytaj mi Tato 2". Kolejny album Kayah - "Stereo Typ" ukazał się 22 sierpnia 2003 roku. Płyta to swoisty pamiętnik z ostatnich przeżyć artystki, jak również powrót do własnych muzycznych korzeni. Pierwszym singlem promujący płytę była piosenka "Testosteron". W maju 2005 roku artystka zaprezentowała album "The Best & The Rest" - podsumowanie dekady solowej kariery Kayah. Płyta to także pożegnanie z dotychczasową wytwórnią BMG, gdyż Kayah postanowiła nagrywać dla własnej firmy Kayax. Na to dwupłytowe wydawnictwo składają się zarówno utwory dobrze znane (album "The Best", 16 piosenek, w tym takie przeboje, jak: "Testosteron", "JakaJaKayah", "Supermenka", "Na językach", "Fleciki") oraz te mniej popularne, a także nowe wersje (część "The Rest", zawierająca 14 nagrań). Nie zabrakło słynnych duetów Kayah - dominują te z przebojowej współpracy z Goranem Bregoviciem, ale są także "Embarcacao" nagrany z Cesarią Evorą, "Prócz Ciebie nic" śpiewany z Krzysztofem Kiljańskim, "Uwierz to nie ja" z Urszulą, "Hit" z Michałem Urbaniakiem i Rejsem oraz "Amen" (Vera Bila, Chico i Gipsy Kings). Na promocyjnym singlu ukazała się nowa kompozycja "Jutro rano", zrealizowana z gościnnym udziałem Smolika.
28 listopada 2006 roku w Łodzi odbył się pierwszy Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej koncert z cyklu "MTV Unplugged". Gwiazdą wieczoru była właśnie Kayah, która w towarzystwie kilku uznanych gości wykonała 16 utworów, w tym swoje największe przeboje. Płyta "MTV Unplugged", zapisem tamtego wieczoru, ukazała się w marcu 2007 roku. Wśród specjalnych gości pojawili się między innymi Anna Maria Jopek, kwartet smyczkowy 4-te, kubański perkusjonista Ariel Silva Valdes oraz kubańska wokalistka Omniris Casuso Valdes.


powrót





   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl