Katarzyna Groniec
Katarzyna GroniecKATARZYNA GRONIEC

Katarzyna Groniec zdobyła główna nagrodę na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu w 1988, następnie wystąpiła w musicalu - Metro, gdzie zagrała rolę Anki. Od tego czasu kilka lat współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie gdzie wystąpiła m.in w spektaklach: Do grającej szafy grosik wrzuć, Grosik 2, Obok nas i Tyle miłości. Po rozstaniu z Teatrem Buffo zaczęła występować w Teatrze Ateneum, w którym gra w spektaklu 3xPiaf.
Na początku września 2000 r. ukazała się jej debiutancka płyta Katarzyny Groniec pt. Mężczyźni, której producentem był Grzegorz Ciechowski. Jej kolejnym albumem była płyta Poste Restante składająca się z trzech części. Pierwsza część zawierała piosenki kabaretowe i filmowe z lat 30. XX wieku, z repertuaru m.in. Edith Piaf i Marleny Dietrich. Utwory premierowe znajdujące się na części drugiej to sześć melancholijnych piosenek o miłości. W części trzeciej znalazły się trzy utwory Astora Piazzolli w przekładzie Marcina Sosnowskiego oraz romans Aleksandra Wertyńskiego ze słowami Jonasza Kofty. Motywem przewodnim i inspiracją dla płyty stała się piosenka Ewy Demarczyk pt: Jaki śmieszny jesteś pod oknem, a dokładnie jej fragment: ... więc dróg poznaj sto, aby dojść do mych ust....
Płyta Emigrantka została wydana w 2004 r. Znalazły się na niej kompozycje Piotra Dziubka z kilkoma tekstami Katarzyny Groniec oraz aranżacja piosenki z berlińskiego kabaretu Kurta Weila i Bertolda Brechta.
Następna płyta Katarzyny Groniec to już autorski projekt wraz z Piotrem Dziubkiem "Przypadki", propowany singlem "Będę z Tobą". Płyta została bardzo dobrze odebrana przez krytyków jak i przez słuchaczy, osiągając kilkanaście tysięcy sprzedanych nośników.


powrót