Justyna Steczkowska JUSTYNA STECZKOWSKA



JUSTYNA STECZKOWSKA


Pochodzi z muzykalnej rodziny Steczkowskich. Zadebiutowała, wygrywając program telewizyjny Szansa na sukces, gdzie wykonała utwór Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam. W roku 1994 zdobyła Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, które to trofeum wręczyła jej wówczas Irena Santor. W roku 1995 zwyciężyła Festiwal Państw Bałtyckich w Karlshamn wykonując utwór Moja intymność oraz reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z piosenką Sama, w którym zajęła 18 miejsce. Wystąpiła także na festiwalu w Sopocie, przedstawiając w konkursie piosenki Dziewczyna Szamana i Wrogu mój oraz na festiwalu w Opolu, wykonując Samą i Własne korytarze. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z tego albumu uznany został przebojem roku 1996 w wielu plebiscytach, a sam album, wydany na początku 1996 roku, zyskał miano potrójnej platynowej płyty, sprzedając się w ponad 350-tys. nakładzie.
Justyna Steczkowska została wyróżniona nagrodą muzyczną Fryderyk '96 w pięciu kategoriach (Wokalistka roku, Album roku – Dziewczyna Szamana, Piosenka roku – Oko za oko, Fonograficzny debiut roku, Teledysk roku – Oko za oko). Otrzymała także statuetkę Wiktora '96 w kategorii najlepszej piosenkarki i artystki estrady.
Wydana w 1997 roku druga płyta zatytułowana Naga również osiągnęła status platynowej płyty. Znana z przebojów Za dużo wiesz i Za karę, ukazuje łagodniejsze oblicze artystki, stanowiąc nawiązanie do fascynującej Justynę muzyki filmowej.
Płyta Dzień i Noc (2000), z tekstami autorstwa m.in. Edyty Bartosiewicz i Kasi Nosowskiej to zmiana kierunku twórczości artystycznej Steczkowskiej. W pierwszej części płyty, Dniu, artystka wykonuje utwory taneczne, beatowe, nawiązujące do twórczości m.in. Madonny. Druga część krążka, Noc, zawiera utwory inspirowane muzyką filmową z wokalizami Steczkowskiej, nie zawierające słów.
Album Mów do mnie jeszcze z 2001 roku określono z kolei mianem lirycznej podróży z Williamem Szekspirem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską.
Wydana w roku 2002 płyta artystki pt. Alkimja nawiązuje do kultury żydowskiej i zawiera utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. Za sprzedaną w 35 tys. egzemplarzy Alkimję Justyna Steczkowska otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku etno/folk.
Album Femme Fatale z roku 2004 prezentuje znane utwory poprzednich dekad w nowych aranżacjach oraz trzy premierowe piosenki. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym artystka wciela się w rozmaite postacie kobiece, artystki z dawnych lat (Kalina Jędrusik, Anna German, Marilyn Monroe, Edith Piaf).
W 2006 roku Steczkowska wystąpiła na Przystanku Woodstock 2006; jej występ został przyjęty owacyjnie. 4 grudnia tego samego roku artystka wydała singiel, zatytułowany "Świąteczna piosenka o miłości" z muzyką i tekstem własnego autorstwa.
Kolejny w w karierze Steczkowskiej album, "Daj mi chwilę", promowany przebojem "To tylko złudzenie" z teledyskiem w reżyserii Patrycji Woy- Wojciechowskiej miał premierę 1 czerwca 2007 roku. Płyta uzyskała status platynowej.


powrót





   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl