Ireneusz Krosny
Ireneusz KrosnyIRENEUSZ KROSNY

Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym mimem komicznym w Polsce. Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Ruchu i Pantomimy Migreska pod kierunkiem Zbigniewa Skorka mając 14 lat. Już w tym czasie teatr ten osiągał sukcesy, m.in. przedstawienie "Dzień Ćpuna" stało się znane w skali całego kraju. W 1986 r. założył amatorski Teatr Pantomimy i Ruchu „Satori”, a w 1989 r. Scenę Pantomimy KUL „Gnoma”, którą prowadził przez trzy lata. Od 1992 r. funkcjonuje we własnym "Teatrze Jednego Mima". Faktyczna kariera "Teatru Jednego Mima" rozpoczęła się w sezonie 1995/96 zdobyciem trzech Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce (PaKA, Kraków 1996: Biesiady Humoru i Satryry Lidzbark Warmiński 1995; Mazurskie Lato Kabaretowe, Ełk 1996). Prowadzi warsztaty pantomimiczne w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i Wyższej Szkole Teatralnej w Wilnie. W 1998 roku wyróżnienie "The Critics' choice" amerykańskiego magazynu artystycznego "Chicago Reader" dla najlepszego spektaklu w Chicago. W tym samym roku główna nagroda festiwalu kabaretowego "Kataryniarze" w Gdańsku. W 2000 roku nagroda im. Andrzeja Waligórskiego "Andrzej 2000".
Ireneusz Krosny występował na scenach Europy, Rosji, Kanady, USA, Chin, Korei Południowej i Islandii. Jest laureatem kilku festiwali krajowych i zagranicznych poświęconych twórczości kabaretowej, komediowej i pantomimicznej. Brał udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych na antenie TVP1, TVP2, Polsat i TVN.
Ireneusz Krosny posiada oryginalny, własny styl. Podczas spektakli nie stosuje makijażu, występuje w czarnym trykocie, w otoczeniu ubogiej scenografii. Treść jego autorskich etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, z elementami abstrakcji i absurdu, zwykle są one zakończone zaskakującą pointą i przesłaniem.


powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl