Ireneusz Krosny
Ireneusz KrosnyIRENEUSZ KROSNY

Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym mimem komicznym w Polsce. Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Ruchu i Pantomimy Migreska pod kierunkiem Zbigniewa Skorka mając 14 lat. Już w tym czasie teatr ten osiągał sukcesy, m.in. przedstawienie "Dzień Ćpuna" stało się znane w skali całego kraju. W 1986 r. założył amatorski Teatr Pantomimy i Ruchu „Satori”, a w 1989 r. Scenę Pantomimy KUL „Gnoma”, którą prowadził przez trzy lata. Od 1992 r. funkcjonuje we własnym "Teatrze Jednego Mima". Faktyczna kariera "Teatru Jednego Mima" rozpoczęła się w sezonie 1995/96 zdobyciem trzech Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce (PaKA, Kraków 1996: Biesiady Humoru i Satryry Lidzbark Warmiński 1995; Mazurskie Lato Kabaretowe, Ełk 1996). Prowadzi warsztaty pantomimiczne w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i Wyższej Szkole Teatralnej w Wilnie. W 1998 roku wyróżnienie "The Critics' choice" amerykańskiego magazynu artystycznego "Chicago Reader" dla najlepszego spektaklu w Chicago. W tym samym roku główna nagroda festiwalu kabaretowego "Kataryniarze" w Gdańsku. W 2000 roku nagroda im. Andrzeja Waligórskiego "Andrzej 2000".
Ireneusz Krosny występował na scenach Europy, Rosji, Kanady, USA, Chin, Korei Południowej i Islandii. Jest laureatem kilku festiwali krajowych i zagranicznych poświęconych twórczości kabaretowej, komediowej i pantomimicznej. Brał udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych na antenie TVP1, TVP2, Polsat i TVN.
Ireneusz Krosny posiada oryginalny, własny styl. Podczas spektakli nie stosuje makijażu, występuje w czarnym trykocie, w otoczeniu ubogiej scenografii. Treść jego autorskich etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, z elementami abstrakcji i absurdu, zwykle są one zakończone zaskakującą pointą i przesłaniem.


powrót