Halina Frąckowiak
HALINA FRĄCKOWIAKHALINA FRĄCKOWIAK

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976, w Opolu, z uwagi na niepowtarzalny czar, nagrodzono ją dodatkowo tytułem "Miss Obiektywu". Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje ("Ktoś", "Czekam tu", "Napisz, proszę").
W 1972 Halina Frąckowiak rozpoczęła samodzielną pracę solistki. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.
Halina Frąckowiak nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy, oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: "Tin Pan Alley", "Papierowy księżyc" czy "Anna już tu nie mieszka". To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny. Każda z wykonywanych piosenek niesie ze sobą przesłanie i głęboką refleksję. Artystka nagrywa także prowokujące utwory, bogate w treści erotyczne. Przykładem jest tutaj światowy hit, piosenka z filmu "Emmanuelle", w polskiej wersji znana jako "Mały Elf".
W 1990, otrzymuje nagrodę indywidualną, przyznaną jej przez Prezesa Komitetu Radia i Telewizji za "osiągnięcia artystyczne". W 1993 podczas XXX KFPP w Opolu Halina Frąckowiak otrzymała "Złotą Płytę" za całokształt pracy artystycznej.powrót