Halina Frąckowiak
HALINA FRĄCKOWIAKHALINA FRĄCKOWIAK

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976, w Opolu, z uwagi na niepowtarzalny czar, nagrodzono ją dodatkowo tytułem "Miss Obiektywu". Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje ("Ktoś", "Czekam tu", "Napisz, proszę").
W 1972 Halina Frąckowiak rozpoczęła samodzielną pracę solistki. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.
Halina Frąckowiak nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy, oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: "Tin Pan Alley", "Papierowy księżyc" czy "Anna już tu nie mieszka". To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny. Każda z wykonywanych piosenek niesie ze sobą przesłanie i głęboką refleksję. Artystka nagrywa także prowokujące utwory, bogate w treści erotyczne. Przykładem jest tutaj światowy hit, piosenka z filmu "Emmanuelle", w polskiej wersji znana jako "Mały Elf".
W 1990, otrzymuje nagrodę indywidualną, przyznaną jej przez Prezesa Komitetu Radia i Telewizji za "osiągnięcia artystyczne". W 1993 podczas XXX KFPP w Opolu Halina Frąckowiak otrzymała "Złotą Płytę" za całokształt pracy artystycznej.powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl