Dorota Mi¶kiewicz
Dorota Mi¶kiewiczDOROTA MI¦KIEWICZ

Dorota Mi¶kiewicz w roku 1997 ukończyła Akademię Muzyczn± w Warszawie w klasie skrzypiec, ale już trzy lata wcze¶niej rozpoczęła współpracę z legend± polskiego jazzu, saksofonist±, pianist± i kompozytorem Włodzimierzem Nahornym, z którym nagrała cztery płyty: Kolędy Na Cały Rok (1995), Nahorny-Szymanowski Mity (1997), Nahorny-Chopin Fantazja Polska (2000) i Nahorny-Karłowicz Koncert (2002).
Dorota Mi¶kiewicz jako solistka lub członkini różnych zespołów nagrała ponad 10 płyt, jako wokalistka sesyjna drugie tyle. Jej umiejętno¶ci sprawiaj±, że jest zapraszana przez wielu muzyków - nagrywała z Tomaszem Stańk±, była go¶ciem Cesarii Evory na jej plycie Rogamar, natomiast z Nigelem Kennedym koncertowała w Wiedniu i Belgradzie. Współpracowała także z Klausem Doldingerem (zespół Passport), Wojciechem Młynarskim, Januszem Stroblem, Ann± Mari± Jopek, Ew± Bem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz ze swoim ojcem. Występowała na wielu festiwalach i koncertach w Polsce oraz na ¶wiecie.
Jako kompozytorka i autorka tekstów ujawniła się już w 2002 roku, kiedy wydała płytę Dorota Mi¶kiewicz Goes To Heaven - Zatrzymaj się (nominacja do Fryderyka w kategorii "Jazzowy album roku"). Zespół towarzysz±cy wokalistce w nagraniu płyty przyj±ł nazwę Goes To Heaven. Nazwa ta, to anglojęzyczny tytuł jednej z kompozycji na kr±żku - Blisko niebo.
W 2004 roku utwór Doroty Mi¶kiewicz W małych istnieniach zakwalifikował się do konkursu premier na festiwalu w Opolu. Warto dodać, że nie miała wówczas podpisanego kontraktu z żadn± wytwórni± płytow±. Utwór ten znalazł się na płycie Pod rzęsami, która ukazała się 24 paĽdziernika. Wcze¶niej można było poznać także piosenkę tytułow±, nagran± razem z Grzegorzem Turnauem. Pojawiła się ona na ¶cieżce dĽwiękowej do filmu Zakochany anioł.
Płytę Pod rzęsami promowała piosenka Poza czasem z tekstem Magdy Czapińskiej. Album zawiera łagodne, smoothjazzowe piosenki, które powinny spodobać się sympatykom takich wokalistek jak Norah Jones czy Diana Krall. W¶ród muzyków zaangażowanych w prace nad płyt± znaleĽli się m.in. Henryk Mi¶kiewicz, Marek Napiórkowski, Paweł "Bzim" Zarecki, Robert Kubiszyn i Robert Luty.
Dorota Mi¶kiewicz pracuje nad now± płyt± Caminho z udziałem brazylijskiego perkusisty Guello. Premiera jesieni± 2008.


powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl