Dorota Mi¶kiewicz
Dorota Mi¶kiewiczDOROTA MI¦KIEWICZ

Dorota Mi¶kiewicz w roku 1997 ukończyła Akademię Muzyczn± w Warszawie w klasie skrzypiec, ale już trzy lata wcze¶niej rozpoczęła współpracę z legend± polskiego jazzu, saksofonist±, pianist± i kompozytorem Włodzimierzem Nahornym, z którym nagrała cztery płyty: Kolędy Na Cały Rok (1995), Nahorny-Szymanowski Mity (1997), Nahorny-Chopin Fantazja Polska (2000) i Nahorny-Karłowicz Koncert (2002).
Dorota Mi¶kiewicz jako solistka lub członkini różnych zespołów nagrała ponad 10 płyt, jako wokalistka sesyjna drugie tyle. Jej umiejętno¶ci sprawiaj±, że jest zapraszana przez wielu muzyków - nagrywała z Tomaszem Stańk±, była go¶ciem Cesarii Evory na jej plycie Rogamar, natomiast z Nigelem Kennedym koncertowała w Wiedniu i Belgradzie. Współpracowała także z Klausem Doldingerem (zespół Passport), Wojciechem Młynarskim, Januszem Stroblem, Ann± Mari± Jopek, Ew± Bem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz ze swoim ojcem. Występowała na wielu festiwalach i koncertach w Polsce oraz na ¶wiecie.
Jako kompozytorka i autorka tekstów ujawniła się już w 2002 roku, kiedy wydała płytę Dorota Mi¶kiewicz Goes To Heaven - Zatrzymaj się (nominacja do Fryderyka w kategorii "Jazzowy album roku"). Zespół towarzysz±cy wokalistce w nagraniu płyty przyj±ł nazwę Goes To Heaven. Nazwa ta, to anglojęzyczny tytuł jednej z kompozycji na kr±żku - Blisko niebo.
W 2004 roku utwór Doroty Mi¶kiewicz W małych istnieniach zakwalifikował się do konkursu premier na festiwalu w Opolu. Warto dodać, że nie miała wówczas podpisanego kontraktu z żadn± wytwórni± płytow±. Utwór ten znalazł się na płycie Pod rzęsami, która ukazała się 24 paĽdziernika. Wcze¶niej można było poznać także piosenkę tytułow±, nagran± razem z Grzegorzem Turnauem. Pojawiła się ona na ¶cieżce dĽwiękowej do filmu Zakochany anioł.
Płytę Pod rzęsami promowała piosenka Poza czasem z tekstem Magdy Czapińskiej. Album zawiera łagodne, smoothjazzowe piosenki, które powinny spodobać się sympatykom takich wokalistek jak Norah Jones czy Diana Krall. W¶ród muzyków zaangażowanych w prace nad płyt± znaleĽli się m.in. Henryk Mi¶kiewicz, Marek Napiórkowski, Paweł "Bzim" Zarecki, Robert Kubiszyn i Robert Luty.
Dorota Mi¶kiewicz pracuje nad now± płyt± Caminho z udziałem brazylijskiego perkusisty Guello. Premiera jesieni± 2008.


powrót