Big Day
Big DayBIG DAY

Big Day powstał w lipcu 1992 roku w Olsztynie. Swój pierwszy koncert zagrał 30 sierpnia 1992 i na ten dzień grupa datuje swoje urodziny. W grudniu 1992 dokonali swoich pierwszych profesjonalnych nagrań, które posłużyły jako materiał promocyjny przedstawiany rozgłośniom radiowym i firmom fonograficznym. Mimo kilku zmian w szeregach grupy od początku jej filarami są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński - frontmani Big Day'a.Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60-tych, oraz gitarowej muzyki angielskiej z początku lat 90-tych. Jednak z czasem Big Day pokazał, że posiada własny, rozpoznawalny styl - po prostu styl zespołu Big Day.
Rok 1993 rozpoczął się występami w ramach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Wkrótce utwory zespołu poznali słuchacze programów radiowych i telewizyjnych. Po telewizyjnym debiucie Big Day podpisał swój pierwszy kontrakt. 6 grudnia 1993 ukazała się ich debiutancka płyta "W świetle i we mgle". 1994 - pierwsza duża trasa koncertowa wraz z zespołem Hey; występ na festiwalu w Opolu; samodzielna trasa klubowa w największych miastach w kraju; nagroda miesięcznika "Tylko Rock" za najlepszy debiut płytowy.
W 1995 roku piosenka Bg Day "Przestrzeń" staje się megahitem, a drugi album zatytułowany "Kalejdoskop"został nagrodzony złotą płytą za sprzedaż ponad 100.000 egzemplarzy. Na tej płycie znalazł się też - jeden z najlepiej wykonanych polskich coverów - zdaniem dziennikarzy - przeróbka piosenki Czerwonych Gitar "Gdy kiedyś znów zawołam cię"; nominacja do nagrody "Fryderyk '94" w kategorii debiut roku. W 1997 cała Polska usłyszała megaprzebój "W dzień gorącego lata", który oblegał listy hitów przez kilka miesięcy.
Skład zespołu:
Ania Zalewska-Ciurapińska - śpiew, kompozycje
Marcin Ciurapiński - śpiew, gitara basowa, teksty, kompozycje, produkcja muzyczna
Zbigniew Chrzanowski – perkusja
Dawid Rakowski - gitara


powrót

   Strona główna Znani i lubiani od lat Pop, rock, folk, blues Hip Hop Muzyka alternatywna Muzyka nastrojowa, poezja, jazz Programy dla dzieci Covery, największe przeboje Kabarety Folklor, orkiestry Muzyka cygańska, grecka Konferansjerzy Biesiada, dance, disco-polo Country Zespoły zagraniczne Tribute Acts Zespoły latynoskie Oferta techniczna O nas  
Copyright © 2002 admire.pl