Andrzej Rosiewicz
Andrzej Rosiewicz

BOOKING 601 767 059

ANDRZEJ ROSIEWICZ

Andrzej Rosiewicz karierę estradową rozpoczął jeszcze w dzieciństwie w 1953 r., w zespole pieśni i tańca Dzieci Warszawy, z którym to współpracował do 1964 r. W okresie studiów w latach 60. występował w warszawskich klubach jazzowych i restauracjach. Między 1963 a 1965 rokiem związany był z zespołem Pesymiści. W latach 1967-1968 związał się z formacją jazzową Old Timers, a następnie w latach 1970-1978 tworzył muzykę, teksty oraz występował z zespołem Asocjacja Hagaw. W latach 1971, 1974 i 1977 występował na festiwalu Jazz Jamboree. Występował także na licznych festiwalach w Opolu i Sopocie. Od 1978 poświęcił się karierze solowej.
W latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych Andrzej Rosiewicz był jednym z najpopularniejszych polskich piosenkarzy i artystów estradowych, jego występy gromadziły niezmierzone tłumy, a jego udział w koncercie stanowił jedną z największych atrakcji koncertu. Powszechna była opinia, że w USA ze swoimi umiejętnościami śpiewania i tańczenia zrobiłby furorę. Najpopularniejsze jego przeboje z lat siedemdziesiątych to Najwięcej witaminy, Czy lubi pani czaczę, Zakochany bałwan, Żaba story, Zenek blues; na występach wykonywał również piosenki których nie puszczano w radiu i telewizji (Usta Mariana). Po powstaniu "Solidarności" powstały piosenki Chłopcy radarowcy oraz dostępne w owych latach jedynie na kasetach nagranych amatorsko na koncertach, wykonane na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku Propaganda sukcesu i Wincenty Kalemba czyli Pieśń o zachodnich bankierach.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych Andrzej Rosiewicz wykonywał piosenkę o pierestrojce i M.Gorbaczowie Wieje wiosna ze wschodu. Na początku lat 90. XX w. próbował powrócić na scenę muzyczną, tworząc utwory w gatunku disco polo.
Andrzej Rosiewicz zaśpiewał piosenkę z czołówki serialu Czterdziestolatek kompozytora Jerzego Matuszkiewicza, a latach '80 piosenkę Andrzeja Korzyńskiego Halo ptaki w filmie Pan Kleks w kosmosie.powrót